Keď prepisujete rozhovor alebo poradu s viacerými ľuďmi, je dôležité vedieť, kto povedal ktorú vetu. Whisper Notes rozpoznáva reč aj rečníkov offline, priamo vo vašom iPhone alebo Macu. Pri každom modeli v aplikácii preto hľadáme rovnováhu medzi presnosťou a rýchlosťou a presnosť má u nás vždy prednosť. Nedávno sme vstavaný model na diarizáciu pyannote community-1 nahradili modelom Nemotron 3 Diarization od spoločnosti NVIDIA a porovnali sme ich na 122 verejných nahrávkach s jedným až dvanástimi rečníkmi: chybovosť diarizácie (DER) klesla zo 16,0 % na 9,9 %.
Nemotron 3 znižuje chybovosť diarizácie zo 16,0 % na 9,9 %
Chybovosť diarizácie (DER) sčítava tri druhy chýb, merané časom reči: reč pripísanú nesprávnej osobe, reč, ktorú model vynechal, a šum považovaný za reč. Je to štandardná miera kvality diarizácie. Tabuľka ju uvádza vedľa problémov, ktoré používatelia zbadajú najčastejšie, a vedľa rýchlosti a pamäte oboch modelov na Macu a iPhone.
| pyannote community‑1 | Nemotron 3 | |
|---|---|---|
| Chybovosť diarizácie, 122 nahrávok | 16,0 % | 9,9 % |
| Správny počet rečníkov | 52 % nahrávok | 80 % nahrávok |
| Reč pripísaná nesprávnej osobe | 4,5 % | 1,0 % |
| 1 hodina zvuku na Macu (M5) | asi 22 s | asi 8,5 s |
| Pamäť na Macu | 0,88 GB | 0,12 GB |
| 55-minútová nahrávka na iPhone 15 | asi 27 s | asi 12 s |
| Pamäť navyše na iPhone 15 | asi 830 MB | asi 30 MB |
| Najviac rečníkov | Bez pevného limitu (v aplikácii najviac 10) | 8 |
Zelenou je tu aj vo všetkých tabuľkách a grafoch nižšie označená lepšia hodnota, ak rozdiel presahuje chybu merania: pri presnosti to znamená, že 95-percentný interval neobsahuje nulu; pri rýchlosti a pamäti, že rozdiel je oveľa väčší než rozptyl medzi jednotlivými meraniami. Pri chybovosti platí: nižšia je lepšia. Riadky o presnosti pochádzajú zo 122 verejných nahrávok (25 hodín, angličtina a čínština). Rýchlosť a pamäť platia pre oba modely bežiace cez Core ML, Nemotron 3 na Neural Engine; pri Macu ide len o čas spracovania, pri iPhone o čas od začiatku rozpoznania po výsledok.
Pokles nespôsobuje len niekoľko nahrávok. Graf nižšie ukazuje zmenu na každej zo 122 nahrávok, od najväčšieho poklesu po najväčší nárast:
Každý stĺpec je jedna nahrávka a ukazuje, o koľko bodov sa jej chybovosť s Nemotronom 3 zmenila: pod nulou klesla, nad nulou stúpla.
Nemotron 3 je horší v troch prípadoch: pri nahrávkach s viac než ôsmimi rečníkmi, pri nahrávkach s jedným rečníkom a pri nových odsekoch začatých uprostred vety.
Zámena rečníkov takmer zmizla: 4,5 % → 1,0 %
Z troch druhov chýb si čitateľ ako prvú všimne reč pripísanú nesprávnej osobe: slová sedia, ale meno nie. S Nemotronom 3 takmer zmizne a ubudne aj vynechanej reči.
Priemer zo 122 nahrávok v percentách času reči; oba stĺpce v každom riadku začínajú od nuly. Pokles pri nesprávnom rečníkovi a pri vynechanej reči presahuje chybu merania. Rozdiel pri šume považovanom za reč je v rámci nej, preto je tento stĺpec svetlosivý. Hodnoty sú zaokrúhlené, takže ich súčet nemusí presne zodpovedať celkovej hodnote.
Správny počet rečníkov v 80 % nahrávok namiesto 52 %
Ak model nájde primálo rečníkov, znamená to, že dva hlasy splynuli do jedného a repliky dvoch ľudí skončia pod jedným štítkom. To bola najčastejšia chyba pyannote community-1 a Nemotron 3 ju robí oveľa zriedkavejšie.
Koľko rečníkov každý model našiel v porovnaní so skutočným počtom na 122 nahrávkach. pyannote community-1 väčšinou našiel primálo. Nemotron 3 sa trafí častejšie, a keď sa mýli, nájde priveľa rečníkov rovnako často ako primálo.
Lepší na poradách, vo vysielaní a pri nahrávkach s dvoma až ôsmimi rečníkmi
Nahrávky sa náročnosťou veľmi líšia: porady nahrávané z druhého konca miestnosti sú najťažšie, vysielanie najľahšie. Po rozdelení podľa typu nahrávky, jazyka a počtu rečníkov má každá skupina s aspoň desiatimi nahrávkami nižšiu chybovosť; pri skupine s jedným rečníkom je rozdiel v rámci chyby merania. Tri nahrávky s deviatimi až dvanástimi rečníkmi sa zhoršili, no je ich primálo na test.
Oba stĺpce v každej skupine začínajú od nuly: sivý je pyannote community-1, zelený Nemotron 3 a číslo na konci stĺpca je priemerná chybovosť. Zelená znamená pokles nad rámec chyby merania, svetlosivá rozdiel v jej rámci, jantárová nárast. Do celku sa započítava aj 6 hovorov o hospodárskych výsledkoch, na samostatnú skupinu ich je však primálo.
Úprava prepisu: ručné opravy na 10 minút klesli z 28,9 na 18,9
Chybovosť sa nakoniec premení na prácu: koľko zlúčení, rozdelení a zmien rečníka treba, aby zobrazenie rečníkov sedelo. Najmenší počet takých opráv sme spočítali na 4 nahrávkach dvoch ľudí, ku ktorým existuje doslovný referenčný prepis (2 holandské, 1 čínska, 1 fínska). Ďalšia chyba, ktorú čitateľ zbadá, je veta jedného človeka rozdelená medzi dvoch rečníkov. Na 12 anglických poradách nahrávaných z druhého konca miestnosti ju oba modely robia zriedka a rozdiel je v rámci chyby merania.
| pyannote community‑1 | Nemotron 3 | |
|---|---|---|
| Ručné opravy na 10 minút, 4 nahrávky dvoch ľudí | 28,9 | 18,9 |
| Veta rozdelená medzi dvoch rečníkov, 12 anglických porád | 0,58 % viet | 0,88 % viet |
Počet ručných opráv pochádza len zo 4 nahrávok, čo je primálo na štatistický test alebo všeobecný záver. Rozdelená veta je veta jedného človeka, ktorej text sa dostal do odsekov dvoch rečníkov.
Nemotron 3 je rýchlejší a potrebuje menej než sedminu pamäte
Pri spracovaní priamo v zariadení záleží na rýchlosti a pamäti rovnako ako na presnosti. Tabuľka ukazuje čas spracovania a pamäť oboch modelov bežiacich cez Core ML, Nemotron 3 na Neural Engine. Na každom zariadení, ktoré sme testovali, je Nemotron 3 rýchlejší a zaberá oveľa menej pamäte. Najviac na tom záleží pri starších iPhonoch so 4 GB pamäte.
| pyannote community‑1 | Nemotron 3 | |
|---|---|---|
| Mac (M5) | ||
| 1 hodina zvuku | asi 22 s | asi 8,5 s |
| Pamäť | 0,88 GB | 0,12 GB |
| iPhone 15 | ||
| 55-minútová nahrávka | 26,6 s | 11,8 s |
| Pamäť navyše počas rozpoznávania | 833 MB | 30 MB |
| iPhone 12 mini | ||
| 55-minútová nahrávka | 30,1 s | 17,2 s |
| Najvyššia spotreba pamäte aplikácie počas rozpoznávania | 638 MB | 71 MB |
Medián z viacerých meraní (pyannote community-1 sme na iPhone 15 merali raz), vždy na tom istom 55-minútovom hovore o hospodárskych výsledkoch s 10 rečníkmi. Oba modely bežia cez Core ML, Nemotron 3 na Neural Engine. Časy na Macu zahŕňajú len spracovanie, bez dekódovania zvuku a načítania modelu. Časy na iPhone sa merajú od začiatku rozpoznania po výsledok a zahŕňajú načítanie modelu a pri pyannote community-1 aj následné spracovanie, ktoré sa s ním dodávalo. Telefóny boli pripojené cez USB a každé meranie sa začalo na vychladnutom telefóne.
Keď Core ML prvýkrát spúšťa model na Neural Engine, skompiluje ho pre dané zariadenie: na Macu asi 7 sekúnd, na iPhone 15 asi minútu. Potom sa model načíta za zlomok sekundy.
Kde je pyannote community-1 stále lepší
- Viac než osem rečníkov. Nemotron 3 označí najviac osem ľudí; na 2 z našich 3 nahrávok s deviatimi až dvanástimi rečníkmi dopadol horšie než pyannote community-1.
- Jeden rečník. Na 14 nahrávkach s jedným rečníkom našiel Nemotron 3 nadbytočných rečníkov v 5 z nich, pyannote community-1 v 1.
- Nový odsek uprostred vety. V 12 anglických poradách sa 25,8 % nových odsekov začalo uprostred vety, pri pyannote community-1 to bolo 14,6 %.
Ako vo Whisper Notes dostať z Nemotronu 3 čo najviac
- Ak poznáte počet rečníkov, zadajte ho. Na 108 nahrávkach s dvoma a viac rečníkmi sme Nemotronu 3 zadali počet rečníkov: v 15 prípadoch to výsledný počet opravilo, v žiadnom ho nepokazilo a chybovosť sa citeľne nezmenila (+0,16 p. b., v rámci chyby merania).
- Ak hovorí len jeden človek, rozpoznanie rečníkov vynechajte. Vyhnete sa tak občasnému druhému „rečníkovi“.
- Pri viac než ôsmich rečníkoch berte štítky ako prvý návrh. Podľa potreby ich v zobrazení rečníkov zlúčte a premenujte.
Nastavenie počtu rečníkov cez „Not right?“ v zobrazení rečníkov na Macu
Rozpoznanie rečníkov funguje na iPhone aj Macu rovnako a celé prebieha priamo v zariadení. Ako ho v aplikácii používať, sa dočítate v článku Whisper Notes teraz rozpozná hovoriacich.
Ako fungujú: pyannote reže a zhlukuje, Nemotron 3 čísluje rečníkov v poradí, v akom prvýkrát prehovoria
pyannote community-1 spracúva zvuk v troch krokoch. Najprv ho rozreže na 10-sekundové okná a v každom zistí, kto hovorí (najviac 3 ľudia na okno, najviac 2 naraz). Potom pre každý úsek reči vytvorí hlasový odtlačok, čiže embedding. Nakoniec zhlukovanie VBx zoskupí podobné odtlačky do rečníkov. Čísla rečníkov v okne platia len pre to okno, preto sa celkový počet rečníkov určí až v poslednom kroku.
Nemotron 3 Diarization je jediný model: 31-vrstvový enkodér typu Transformer, ktorý v každom okamihu vyhodnocuje osem stôp rečníkov. Každá stopa sa hodnotí samostatne, takže keď hovorí naraz viac ľudí, je aktívnych viac stôp. Model vychádza z prístupu Sortformer od spoločnosti NVIDIA a čísluje stopy podľa toho, kedy kto prvýkrát prehovorí: kto prehovorí prvý, je vždy na stope 1, takže model nemusí hádať, na ktorú pozíciu hlas patrí. V streamovacom režime, ktorý opisuje karta modelu, si skorších rečníkov pamätá vyrovnávacia pamäť zoradená v poradí, v akom prišli, takže neskorší úsek možno priradiť k rovnakému číslu.
Každý prístup má svoju hranicu. pyannote community-1 nemá pevný limit rečníkov, ale v jednom okamihu oddelí najviac dvoch ľudí. Nemotron 3 dokáže označiť viacerých ľudí, ktorí hovoria naraz, no má osem stôp, takže nájde najviac ôsmich rečníkov.
Schémy sú zjednodušené. pyannote community-1: vo Whisper Notes asi 21 MB, CC BY 4.0 (karta modelu); segmentačný model: Plaquet a Bredin (Interspeech 2023), embeddingy z WeSpeaker, zhlukovanie VBx (Landini a kol., 2022). Nemotron 3 Diarization: 97 MB (8-bitová konverzia do Core ML od Fluid Inference), asi 100 miliónov parametrov, OpenMDW 1.1 (karta modelu); metóda v článkoch Sortformer a Streaming Sortformer.
Ako sme testovali
- Nahrávky. 122 verejných nahrávok, 25 hodín, v angličtine a čínštine, každá s 1 až 12 rečníkmi: porady nahrávané z druhého konca miestnosti, vysielanie, hovory o hospodárskych výsledkoch a nahrávky jedného rečníka spojené zo samostatných úryvkov. Okrem toho 5 nahrávok dvoch ľudí v angličtine, holandčine, čínštine a fínčine, z toho 4 s doslovným referenčným prepisom.
- Dátové sady. AMI, AISHELL-4, AliMeeting, VoxConverse, Earnings-21, LibriSpeech, IFADV a SKN, k tomu naše vlastné nahrávky. Len dátové sady, ktorých licencie dovoľujú zverejniť výsledky; žiadne nahrávky našich používateľov.
- Metrika. Chybovosť diarizácie, hodnotená v rámcoch po 10 ms bez tolerancie na hraniciach (collar), vrátane prekrývajúcej sa reči, spriemerovaná po nahrávkach.
- Štatistika. 95-percentné intervaly z 10 000 bootstrapových prevzorkovaní celých nahrávok; pre skupiny s menej než desiatimi nahrávkami intervaly neuvádzame.
- Zariadenia. Mac s čipom M5, iPhone 15 a iPhone 12 mini; presnosť sme počítali na Macu.
- Predregistrácia. Plán testu sme uzavreli 2. novembra 2026 a časť s nahrávkami dvoch ľudí 4. novembra, skôr než na týchto nahrávkach bežal akýkoľvek model.
Všetky podrobnosti testu
Výber. Otázky a pravidlá boli pevne stanovené pre väčší benchmark ešte pred prvým spustením; túto podmnožinu sme vybrali podľa licencie, nie podľa výsledkov, a čísla sme prepočítali z tých istých výstupov rovnakým hodnotením. Nahrávky jedného rečníka spojené z úryvkov LibriSpeech a AISHELL-4 započítavame k ich zdrojovej dátovej sade. Zverejňujeme len súhrnné výsledky, nikdy zvuk ani referenčný text.
| Dátová sada | Licencia | Použité nahrávky |
|---|---|---|
| AMI Meeting Corpus | CC BY 4.0 | 16 porád a 16 jednominútových úryvkov |
| AISHELL-4 | CC BY-SA 4.0 | 5 porád, 5 úryvkov, 5 spojených nahrávok jedného rečníka |
| AliMeeting | CC BY-SA 4.0 | 8 porád, 8 úryvkov, 1 nahrávka dvoch ľudí |
| VoxConverse | CC BY 4.0 (autorské práva k videám ostávajú vlastníkom) | 30 vysielaní a 18 úryvkov |
| Earnings-21 | CC BY-SA 4.0 | 6 hovorov o hospodárskych výsledkoch, 1 nahrávka dvoch ľudí |
| LibriSpeech | CC BY 4.0 | 5 spojených nahrávok jedného rečníka |
| IFADV | GNU GPL v2 alebo novšia | 2 nahrávky dvoch ľudí |
| Ukážky fínskych nárečí SKN | CC BY (Inštitút jazykov Fínska) | 1 nahrávka dvoch ľudí |
Licencie podľa stránok jednotlivých dátových sád, overené v novembri 2026.
Intervaly. Celková chybovosť klesla o 6,0 p. b. (4,5 až 7,6). Vynechaná reč klesla o 2,3 p. b. (1,3 až 3,4) a reč pripísaná nesprávnej osobe o 3,4 p. b. (2,4 až 4,6); šum považovaný za reč klesol o 0,30 p. b., v rámci chyby merania (−0,02 až 0,62). Podiel nahrávok so správnym počtom rečníkov stúpol o 27,9 p. b. (17,2 až 38,5). V skupinách neobsahuje nulu žiadny interval okrem skupiny s jedným rečníkom. V 12 anglických poradách interval pre rozdelené vety obsahuje nulu, interval pre nové odseky uprostred vety nie.
Hodnotenie. Náš hodnotiaci program sa od pyannote.metrics líši najviac o 0,003 p. b.
Viac než osem rečníkov. Výsledky na týchto nahrávkach sú citlivé na malé rozdiely v čipe a dekódovaní zvuku. Na 55-minútovom hovore o hospodárskych výsledkoch s 10 rečníkmi sa Nemotron 3 pri rôznych čipoch, nastaveniach a dekodéroch zvuku pohyboval od 30,6 % do 42,8 %; pyannote community-1 mal 21,6 %.
Nastavenia následného spracovania. Niektoré nastavenia následného spracovania sme zvolili po predregistrácii, a to len na samostatných ladiacich nahrávkach; testovacie nahrávky slúžili iba na vykázanie výsledkov.
Obmedzenia. Presnosť sme merali len v angličtine a čínštine; počet ručných opráv pochádza zo 4 nahrávok. Časy na Macu sme merali na Macu s M5, na ktorom bežali aj iné úlohy a beta verzia macOS; telefóny boli pripojené cez USB, takže spotrebu batérie sme nemerali.
Vyskúšajte
Whisper Notes na iPhone aj Macu teraz rozpoznáva rečníkov pomocou Nemotronu 3. Ak máte otázky, napíšte na support@whispernotes.app.